علت گرفتگی عضلات بدن

علت گرفتگی عضلات بدن

متخصص ارتوپد ، جراح ارتوپد

گرفتگی عضلات بدن زمانی رخ می دهد که عضلات دچار انقباض و اسپاسم شوند و مدتی در این حالت باقی بمانند. مغز مرکز کنترل حرکت در عضلات بدن می باشد. پیام هایی از مغز به وسیله اعصاب به عضلات فرستاده می شود. در این روند مواد معدنی در داخل و خارج عضله حرکت کرده و باعث انقباض در عضلات می شود.

علت-گرفتگی-عضلات-بدن

علت-گرفتگی-عضلات-بدن

علت گرفتگی عضلات بدن

 1. کمبود آب در بدن باعث افزایش اسید لاکتیک در بدن شده و در صورتی که آب کافی در بدن نباشد خون به عضلات نرسیده و باعث گرفتگی عضلات می شود.
 2. قرار گرفتن بدن در وضعیت ثابت به مدت طولانی
 3. استفاده زیاد از عضلات بدن برای انجام فعالیت ها
 4. گرفتگی عضلات معمولا در بیماران مبتلا به دیابت، کمک خونی ، تیروئید، اختلالات هورمونی ،کلیه و اعصاب مشاهده می شود.
 5. دربرخی مواقع در هنگام خواب بدن دچار گرفتگی در عضلات پا و انگشتان می شود.
 6. فشار ناشی از استرس باعث گرفتگی عضلات در پشت پا می شود . در دوران بارداری نیز این اتفاق به دلیل استرس و عدم فعالیت کافی اتفاق می افتد.
 7. کمبود مواد معدنی در بدن باعث انقباض در عضلات می شود. ایجاد تغییراتی در میزان منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم در خون باعث این اختلال در بدن می شود.

درمان گرفتگی عضلات

 1. در صورتی که دچار گرفتگی عضلات شدید با روش های ساده می توانید آن را درمان کنید. در این مواقع عضلات را به آرامی کشش دهید یا آرام ماساژ دهید.
 2. استفاده از حوله آب گرم یا سرد به بهبودی گرفتگی عضلات کمک می کند.
 3. حمام آب گرم نیز برای رعف گرفتگی عضلات موثر می باشد .

پیشگیری از گرفتگی عضلات

 1. مصرف مایعات و آب در طول روز به قدر کافی تا دچار کم آبی نشوید . مصرف آب را در هنگام انجام فعالیت های ورزشی بیشتر کنید.
 2. قبل از انجام فعالیت ورزشی بدن خود را با انجام نرمش های کششی گرم کنید تا دچار اسپاسم و گرفتگی نشود. بعد از اتمام ورزش نیز این حرکات ورزش را برای سرد کردن بدن انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =